Ware Track Teams Compete in Harmon Relays

The Gators and Lady Gators traveled over to Lowndes County HS to compete in the Harmon's Invitational Relays. Several athletes performed well, and a few of them managed to achieve their Personal Best. "We, the coach, were very proud of how several of the younger athletes step up to the task," said Coach Alesia Gibson, Coach Robert Pierce, Coach Joe Eichfeld, Coach Bob Robinson, and Coach Blake Houston. "This relay gave us a chance to see how the younger underclassmen would respond to competition without several key athletes. "Overall, we were proud of the efforts of all of our athletes," said the coaches. Both teams will be back in action on Tuesday. The Gators will compete in a home meet against Pierce County, Berrien County, Brantley County, and Tattnall County.  

 

Individual Stats: GIRLS (PR-Personal Record)

Place            Name                                      Event Times

8th                Keiyanna Monroe                         100M DASH 13.16 (PR)

10th              Keiyanna Monroe                           200M DASH 28.16 (PR)

4th                Ronasche Fluker                            400M DASH 1:03.70

4th                Ronasche Fluker                             LONG JUMP 15-10.50

2nd                Ronasche Fluker                            TRIPLE JUMP 35-03.00

8th                Janessa Nelson                              400M DASH 1:05.44 (PR)

6th                Ernareeyah Harris                           800M RUN 2:41.52  

8th                Valencia Baker                              800M RUN 2:45.12

3rd                Eason Bennett                              3200M RUN 13:26.00 (PR)

5th                Eason Bennett                              1600M RUN 6:21.45 (PR)

7th               Aaliyah Sandiford                             POLE VAULT 6-06.00

11th              Aaliyah Sandiford                           1600M RUN 7:00.31

8th                Mia Sandiford                               3200M RUN 15:47.34

6th                Janyra Moss                               100M HURDLES 17.80

6th                Janyra Moss                                300M HURDLES 51.27 (PR)

12th              Promise O'Hara                              100M HURDLES 20.41

14th              Destiny Boyd                                 300M HURDLES 55.67

2nd               Cornesha Cannady                           HIGH JUMP 5-02.00

8th               Cornesha Cannady                           LONG JUMP 14-00.00

9th                Destiny Boyd                               HIGH JUMP J4-08.00 (PR)

6th                Demya Gibson                             POLE VAULT 6-06.00

6th                Latreona Holmes                            TRIPLE JUMP 31-08.25

2nd                Shoovier Spaulding                         SHOT PUT 31-09.00

8th                 Shoovier Spaulding                         DISCUS 75-05

5th                 Dyonne McClain                          SHOT PUT 30-11.00

4th                 D'Najah Boyd                             DISCUS 90-09

 

6th                Ware County High School 'A'          4X100 RELAY 51.64 3

                   (Cornesha Cannady, Keiyanna Monroe, Demya Gibson, Ronasche Fluker)

11th              Ware County High School 'B'           4X100 RELAY 52.72 2

                   (Makayla Thomas, Latreona Holmes, Janessa Nelson, Zamaria Denton)

4th                Ware County High School 'A'           4X200 RELAY 1:57.62

                   (Janyra Moss, Saniyah Patterson, Jada Plummer, Keiyanna Monroe)                           

7th              Ware County High School 'A'           4X400 RELAY 4:25.34

                   (Ernareeyah Harris, Latreona Holmes, Janessa Nelson, Ronasche Fluker)

9th              Ware County High School 'B'           4X400 RELAY 4:33.04

                   (Makayla Thomas, Morgan Hornsby, Valencia Baker, Zamaria Denton)

 

Individual Stats: BOYS (PR-Personal Record)

Place            Name                                      Event Times

19th              Kevin Weatherspoon                         100M DASH 11.91

13th              TK Norton                                       200M DASH 23.36 (PR)

7th               Charles Jones                                      400M DASH 53.09

10th             Keonte Taylor                                       400M DASH 53.82

8th              Prince Alston                                         800M RUN 2:14.11 (PR)

10th            Jalen Melvin                                           800M RUN 2:15.11

5th              Ethan Frye                                         1600M RUN 5:03.01

7th               Ethan Frye                                        3200M RUN 11:16.57

11th            Shemar Dyett                                         1600M RUN 5:20.06

15th             X-Zavius Butler                                     3200M RUN 12:47.64

8th               Kevon McKelvin,                                  110M HURDLES 17.50

18th            Makal Cason                                          110M HURDLES 20.20

12th            Kevon McKelvin                                    300M HURDLES 44.12 (PR)

14th            Makal Cason                                          300M HURDLES 44.83

2nd              Charles Jones                                         HIGH JUMP J6-04.00

1st               Jahiem Howard                                     POLE VAULT 12-00.00 (PR)

4th               Bruce Altman                                      POLE VAULT 10-06.00 (PR)

11th             Akiem Smith                                         LONG JUMP 18-09.00

9th               Akiem Smith                                       TRIPLE JUMP 38-05.75

4th              Charles Jones                                          TRIPLE JUMP 41-11.00

5th              Deantonist Bethea                                  SHOT PUT 44-01.00

13th            DeQuan Williams                                    SHOT PUT 39-10.00

3rd              Donovan Stephens                                  DISCUS 132-00  

13th            Anthony Clark                                          DISCUS 84-08

13th              Ware County High School 'A'          4X100 RELAY 45.30   

                   (Kevin Weatherspoon, Charles Jones, Keonte Taylor, TK Norton)

16th              Ware County High School 'B'           4X100 RELAY 46.95  

                   (Zytwan Kitchen, Brandon Mills, Kevon McKelvin, Michael Mincey,)                                      

8th                Ware County High School 'A'           4X200 RELAY 1:37.91

                   (Brandon Mills, Kevin Weatherspoon, Zytwan Kitchen, Michael Mincey)                 

6th               Ware County High School 'A'           4X400 RELAY 3:38.93 (PR)

                   (Keonte Taylor, Charles Jones, Prince Alston, Jalen Melvin)

13th              Ware County High School 'B'           4X400 RELAY 3:39.14

                   (Makal Cason, Bruce Altman, TK Norton, Kevin Weatherspoon)