Gators and Lady Gators off to a strong Track Season Start

Gators and Lady Gators off to a strong Track Season Start

On Friday, the Lady Gators traveled over to Bishop Snyder High School in Jacksonville, FL to open up their 2018 track season.  The Lady Gators crossed the state line to compete in 9th Annual Danny Brown Invitational. The Lady Gators finished 9th out of the twenty-one teams competing. "Overall, I feel that the girls competed well against some very talented Florida teams," said Head Coach Alesia Gibson.  "Our team is very young this year, with two-thirds being freshmen and sophomores.  Dyonne McClain (sophomore), medaled by placing 2nd in the Shot Put division. Tyteyannah Bailey (senior), Miyah Daniels (senior), Olivia Sharpe (freshman), Ronasche Fluker (freshman) medaled also by placed 2nd in the 4X100 Relay.  As a whole, the coaches are proud of all of the performances of our student-athletes.  

The Lady Gators will be back in action on Tuesday as Brantley County, Brunswick, Fitzgerald, and Lanier County will travel over to Gator Land.

Name                                                   Place                             Event                        Time/Distance

Ronasche Fluker (freshman)                   8th                              400M Dash                    1:06.38 

                                                            10th                            Long Jump                       14-10

                                                             10th                           Triple Jump                     31-00.50

 

Cornesha Cannady (Freshman)               6th                             Triple Jump                     32-09.50 

                                                            7th                             Long Jump                       15-06.75

                                                            6th                             High Jump                        4-09.75

 

Janyra Moss (freshman)                           21st                          400M Dash                      1:10.20    

                                                              9th                           100M Hurdles                 18.44

 

Olivia Sharpe (freshman)                         31st                           200M Dash                     30.28

 

D'Najah Boyd (freshman)                         16th                           Shot Put                        27-10.75

                                                              39th                          Discuss Throw                 57-10

 

Kayla Youngblood (Sophomore)              2nd                            Pole Vault                        6-0

Jordan Williams (sophomore)                 9th                            100M Hurdles                  18.38

Hannah Boggan (sophomore)                 10th                             Pole Vault                      7-05

Savannah Boyd                                      9th                              300M Hurdles               54.07

Destiny Boyd                                        13th                             300M Hurdles              56.18  

Dyonne McClain (sophomore)                18th                              Discuss Throw            72-00

 

Tyteyannah Bailey (senior)                      14th                          100M Dash                      13.75

                                                             21st                          Long Jump                       13-08.75

                                                              14th                          200M Dash                       28.61

 

Miyah Daniels (senior)                              20th                           100M Dash                      13.89

                                                               24th                           200M Dash                      29.69                                                                                                                               

 

Tyra Howard (junior)                                 18th                          Triple Jump                    26-04.25

 

Makayla Thomas (junior)                           22nd                          400M Dash                      1:11.05   

                                                                19th                          100M Hurdles                 20.13

 

Chastity Jones (senior)                              10th                            Shot Put 9.45m           29-08.75

                                                                13th                          Discuss Throw               77-10

 

Ware County High School  'A'                       4th                                  4X400 Relay                   4:29.97     

(Kayla  Youngblood, Valencia  Baker, Ernareeyah Harris, Latreona Holmes)

 

 

Ronasche' Fluker Sails in the Triple Jump

 

 

Dyonne McClain Places in the Discuss

 

Boys Results:

 

he boys finished 8th overall out of 20 teams at the Danny Brown Invitational in Jacksonville. Notable performances:

 

100m Dream Gainer 3rd place PB

110mH Hudson Spurlock 2nd place

200m Dream Gainer 4th place PB

            Jordon Turner 6th place PB

300mH Hudson Spurlock 7th place

400m Matthew Hamilton 7th place PB

LJ        Jordon Turner 4th place PB

HJ       Chris Jones 2nd place PB

PV      Austin Sweat 5th place

Disc   Jordan Howell 7th place

 

(L-R) Dream Gainer and Jordan Turner head to the wire...

 

 

Click on the images below for great information about McDonalds.

                                                                                                  

Like us by clicking on the buttons below: